skip to Main Content
حضانت فرزند

حضانت فرزند

ازدواج یکی امور مقدسی می باشد که می تواند زن و مرد را از مزایای زیادی بهره مند‌ کند. ازدواج زن و مرد علاوه بر اینکه می تواند یک زندگی پر از آرامش را برای آن‌ ها به ارمغان بیاورد می تواند. باعث فرزند آوری و تداوم نسل آن‌ ها نیز شود. پدر و مادر پس از به دنیا آمدن فرزند مسئولیت حضانت فرزند را به عهده خواهند داشت.

اما این می تواند در شرایط متفاوتی صورت بگیرد و حتی گاهی ممکن است حضانت به شخص دیگری به غیر از پدر و مادر محول شود.

در ادامه این مطلب قصد داریم در خصوص حضانت‌ فرزند مطالبی را در اختیار شما عزیزان قرار دهیم، با گروه وکلای آزاد مهر همراه باشید. 

حضانت فرزند به چه معناست؟

همانطور که در بالا گفته شد فرزندان نتیجه ازدواج می باشند. و پس از به دنیا آمدن پدر و مادر عهده دار حضانت آن ‌ها خواهند بود. حضانت به این معناست که پدر و مادر تمام نیاز های عاطفی  و مادی فرزندان را تامین کرده. و از آن‌ ها به خوبی مراقبت نمایند.و تمام توان خود را در راستای تربیت فرزند به کار بگیرند.

 پدر و مادر برای سرپرستی فرزندان ‌خود می بایست دارای صلاحیت باشند. والدین در حالت کلی می بایست در نگهداری فرزند خود مصلحت فرزند را رعایت نمایند.  اما گاهی ممکن است حضانت فرزند به یکی از والدین محول شود. برای مثال حضانت در طلاق توافقی هم به عهده پدر است. و هم به عهده مادر و هر دو آن ‌ها در یک مدت زمان مشخص عهده دار حضانت کودکان خود خواهند بود.

 طبق قانون سرپرستی دختر تا هفت سالگی با مادر و از هفت سالگی تا نه سالگی با پدرش خواهد بود. حضانت پسر نیز تا سن هفت سالگی با مادر و از سن هفت سالگی تا پانزده سالگی با مادرش خواهد بود.

نکته : البته در حال حاضر حضانت بعد از نه سالگی تمام قمری در دختر و 15 سالگی تمام قمری در پسر به انتخاب و نظر خود فرزند و بررسی دادگاه تعیین می شود.

حضانت فرزند بعد از فوت پدر با کیست؟

فوت والدین یکی از عواملی است که می تواند. باعث تغییر حضانت کننده فرزندان شود. پدر یکی از افرادی است که از زمان به دنیا آمدن فرزند حق ولایت بر ایشان دارد. و در صورت طلاق نیز حتی در زمان تا 7 سالگی که حضانت با مادر است ولیکن حق ولایت پدر از بین نمی رود..

در صورتی که پدر فوت کند. مطابق قانون حضانت فرزند تا 7 سالگی با مادرش خواهد بود. و بعد از 7 سالگی در صورتی که پدر بزرگ پدری در قید حیات باشد با درخواست ایشان حضانت به ایشان محول می شود. و در صورت عدم تمایل پدر بزرگ به نگهداری نوه خود با مادر خواهد بود.

نکته حائز اهمیت این است که اگر پدر قبل از فوت خود برای فرزندش قیمی را تعیین کرده باشد. در صورت فوتش پدر قیم نمی تواند حضانت فرزند را عهده دار شود. و تنها کسی که می تواند حضانت فرزند باشد مادر او خواهد بود.

گاهی ممکن مادر دارای صلاحیت اخلاقی برای حضانت فرزند خود نباشد که در این صورت دادگاه حضانت را از او سلب کرده و به صلاحدید دادگاه برای ایشان قیم تعیین می شود .

حضانت فرزند بعد از طلاق زوجین با کیست؟

در صورت طلاق زوجین اگر طرفین توافقی داشته باشند طبق آن عمل میشود. و در صورت عدم توافق  حضانت تا 7 سالگی با مادر است. و از 7 سالگی تا سن بلوغ(9 سالگی قمری برای دختر و 15 سالگی قمری برای پسر) با پدر است. و پس از سن بلوغ تا 18 سالگی به انتخاب خود فرزند و تعیین دادگاه با جلب نظر مشاور خانواده تعیین می شود.

حضانت کننده فرزند بعد از فوت مادر

در صورت فوت مادر نیز تنها کسی که می تواند حضانت نمودن فرزند را به عهده بگیرد پدرش خواهد بود. و درصورتی که پدر در قید حیات نباشد با صلاحدید دادگاه برای فرزند قیم تعیین خواهد شد. که معمولا این قیم از بین نزدیگان و خویشاوندان فرزند تعیین خواهد شد. که میتواند پدر بزرگ یا مادر بزرگ باشد.

اگر پدر و مادر هر دو فوت کنند حضانت فرزند با چه کسی خواهد بود؟

در بالا گفتیم که بعد از فوت پدر حضانت کننده فرزندان  مادر بوده و بعد از فوت مادر نیز  پدر می تواند حضانت کننده فرزندان خود باشد. اما در برخی موارد دیده می شود که پدر و مادر هر دو باهم فوت نموده و هیچکدام از آن ها برای حضانت نمودن فرزند در قید حیات نیستند.

که در این صورت در درجه اول جد پدری او به عنوان حضانت کننده اش تعیین می شود. یعنی پدر پدر فرزند می بایست حضانت ‌او را بر عهده بگیرد. اما گاهی ممکن است جد پدری فرزند نیز در قید حیات نباشد و یا به دلایل مختلف توانایی حضانت نمودن فرزند را نداشته باشد که در این صورت با تعیین دادگاه برای فرزند قیم تعیین می شود.

در چه صورت حضانت از والدین سلب می شود؟

در برخی موارد ممکن است پدر و مادر دارای شرایطی باشند که حضانت آن‌ ها به مصلحت فرزندشان نباشد و از لحاظ اخلاقی و جسمی به کودک خود آسیب وارد کنند.

از این رو قانونگذار برخی موارد را در نظر گرفته است که در صورت وجود آن‌ ها حضانت از پدر یا مادر سلب شده و با تعیین محکمه به قیم سپرده خواهد شد. مواردی که می توانند باعث سلب حضانت فرزند از پدر و مادر شوند به شرح زیر هستند:

  • چنانچه حضانت کننده فرزند از او سو استفاده کند و او را وادار به انجام‌ اعمال غیر اخلاقی، فساد و فحشا و …نماید طبق قانون حضانت از او سلب خواهد شد.
  • در صورتی  که حضانت کننده فرزند را مورد ضرب و جرح قرار دهد و این کار او از حد متعارف خارج گردیده باشد می تواند باعث سلب سرپرستی شود.
  • در برخی موارد ممکن است پدر یا مادر که حضانت کننده فرزند هستند به بیماری های روانی مبتلا شوند که در این صورت اگر پزشکی قانونی این مسئله را تایید کند حضانت از آن ها سلب می شود.
  • اگر پدر یا مادر  دارای فساد اخلاقی، فحشا و…باشند حضانت از آن ها سلب می شود.
  • اعتیاد پدر و‌ مادر به مواد مخدر، الکل و…

مرجع رسیدگی به دعوای حضانت چیست؟

مطابق قانون حمایت خانواده رسیدگی به دعوای حضانت در صلاحیت دادگاه خانواده(وکیل خانواده) می باشد.

جهت مشاهده لیست و آدرس مجتمع های خانواده تهران رجوع کنید اینجا

نکته: دادگاه خانواده به هنگام رسیدگی و صدور حکم در خصوص طلاق موظف است. نگهداری و سرپرستی را در صورت توافق زوجین طبق توافق و در صورت عدم توافق طبق قانون مشخص نماید. و در حکم خود ذکر نماید.

جهت مشاوره در این خصوص با وکلای پایه یک دادگستری گروه آزادمهر در تماس باشید

02188696597

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Back To Top