skip to Main Content
گواهی انحصار وراثت

گواهی انحصار وراثت

گواهی انحصار وراثت از جمله مدارکی که پس ار فوت شخصی ورثه ایشان برای تقسیم ترکه بین خود به آن نیاز دارند گواهی انحصار وراثت می باشد. که مشخص کننده تعداد ورثه متوفی در حین الفوت می باشد. و اهمیت این گواهی انقدر مهم میباشد. که قانونگزار برای تحصیل بر خلاف حقیقت این گواهی مجازات در نظر گرفته ئ در حکم کلاهبرداری میداند.

مدارک لازم جهت اخذ گواهی انحصار وراثت(وکیل درارث)

1-گواهی فوت متوفی که از اداره ثبت احوال منطقه با پرداخت هزینه 10 هزار تومان قابل اخذ می باشد.

2-شناسنامه و کارت ملی متوفی

3-شناسنامه و کارت ملی وراث

(در صورت عدم دسترسی که شناسنامه یا کارت ملی متوفی یا وراث شورای حل اختلاف طی نامه ای از اداره ثبت احوال متوفی و ورثه ایشان را استعلام می نماید.

4-پر کردن فرم مخصوص استشهادیه و گواهی امضا کردن سه نفر از اشخاصی که شاهد فوت متوفی بوده . و یا مطلع به این امر می باشند.

5-وصیت نامه متوفی در صورت موجود بودن.

گواهی انحصار وراثت

مراحل انجام کار جهت اخذ گواهی انحصار وراثت

ابتدا دادخواست در دفتر خدمات قضایی ثبت می شود و پس از ارجاع به شعبه شورای حل اختلاف محل آخرین اقامتگاه متوفی  با مراجعه به شعبه مدارک را تحویل و در صورت تکمیل مدارک آگهی انجام شده. و پس از یک ماه گواهی انحصار وراثت توسط قاضی شورا صادر و تحویل میگردد.

در صورتی که متوفی قبل از سال 1395 فوت کرده باشد. ورثه باید با مراجعه به اداره مالیات محل فوقت متوفی گواهی تسلیم اظهارنامه مالیاتی اخذ نمایند.نرخ مالیات بر ارث را اینجا مشاهده کنید

ولیکن در صورتی که متوفی بعد از سال 1395 فوت کرده باشد. در بدو امر نیاز به گواهی تسلیم اظهارنامه مالیاتی نیست.مدارک لازم جهت اخذ گواهی مالیات بر ارث را اینجا ببینید

گروه وکلای آزاد مهر(وکیل درارث)در کمترین زمان کلیه امور وراثتی شما را انجام میدهد.

گروه وکلای آزاد مهر 02188696597

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Back To Top