skip to Main Content
وکیل در خسارت تاخیر تادیه

وکیل در خسارت تاخیر تادیه

خسارت تاخیر تادیه به چه معنا است؟

در تعریف خسارت تاخیر تادیه(وکیل درخسارت تاخیر تادیه) در ابتدا باید بیان داشت خسارت یا همان ضرر می باشد و خسارت تاخیر تادیه یعنی در زمانی که شخصی قرار بوده در تاریخی دین پولی را پرداخت کند و در پرداخت تاخیر می کند موظف به پرداخت خسارت بابت این تاخیر است که به آن خسارت تاخیر تادیه گویند.

شرایط مطالبه خسارت تاخیر در تادیه وجه نقد چیست؟

1-مطالبه­ی دائن یعنی شخصی که دین به نفع ایشان است (ذینفع) از محکمه مبلغ دین را مطالبه نماید.

2-تمکن(قدرت در پرداخت دین) مدیون در پرداخت دین

3-امتناع مدیون از پرداخت دین

4-تغییر فاحش شاخص قیمت سالانه از زمان سررسید تا زمان پرداخت (تورم بر اساس اعلام بانک مرکزی)

5-مطالبه­ ی خسارت در تادیه از طرف دائن در دادخواست تقدیمی

با حراز و اثبات موارد مذکور دادگاه حکم به تادیه دین داده و دادگاه علاوه بر رد مبلغ دین، مدیون را به پرداخت تفاوت شاخص بهای قیمت سالانه از زمان سررسید تا هنگام پرداخت نیز محکوم خواهد کرد.

خسارت تاخیر تادیه در مطالبه وجه چک؟

یکی از مواردی که در جامعه بسیار از خسارت تاخیر تادیه سخن به میان می آید در مطالبه وجه چک می باشد که آن هم زمانی است که صادر کننده چک در تاریخ سر رسید چک مبلغ چک را پرداخت نمی نماید و دارنده برای مطالبه به دادگاه مراجعه میکند و علاوه بر مبلغ دین خسارت تاخیر تادیه را نیز مطالبه می نماید.

خسارت تاخیر تادیه در مهریه وجه نقد؟

بعضا دیده شده که در زمان عقد نکاح مهریه وجه نقد تعیین میگردد که در صورتی که ارزش وجه تعیین شده در زمان عقد نکاح تغییر فاحش با زمان مطالبه مهریه داشته باشد در این صورت زوج باید خسارت تایخر تادیه (خسارت دیرکرد) را نیز پرداخت نماید.

البته برخی ممکن است نظر داشته باشند که چون زوجه مهریه را مطالبه نکرده است و در صورت مطالبه همان زمان زوج مهریه را پرداخت می نمود فلذا خسارتی متوجه زوج نیست و صرفا از تاریخ مطالبه خسارت تاخیر تادیه تعلق میگیرد و نه از تاریخ عقد.که البته رویه قضایی بر نظر اول است.

چگونگی محاسبه خسارت تاخیر تادیه؟

خسارت تاخیر تادیه(وکیل در خسارت تاخیر تادیه) بر طبق نرخ تورمی که هر ساله توسط بانک مرکزی مشخص می شود تعیین می گردد و اختلاف شاخص تورم بین زمان سر رسید دین و زمان مطالبه به عنوان خسارت تاخی تادیه تعیین میگردد

جهت محاسبه خسارت تاخیر تادیه مراجعه کنید به اینجا

جهت مشاوره حقوقی از وکیل در مطالبه خسارت تاخیرتادیه با شماره های ذیل تماس حاصل نمایید

09122097355 – 02188696597 – 02188591478

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Back To Top