skip to Main Content
ممنوع الخروجی

ممنوع الخروجی

مقدمه

سالانه افراد زیادی به کشور های سراسر جهان سفر می کنند. هر فرد برای اینکه بتواند از کشور خود خارج شود و به کشور دیگری سفر یا مهاجرت کند می بایست به برخی قوانین خروج از کشور احترام بگذارد و آن‌ ها را به خوبی رعایت کند. در همه کشور های جهان قوانینی در خصوص ورود و خروج به کشور وضع گردیده اند، یکی از این قوانین ممنوع الخروجی می باشد.

 که قانون در خصوص منع خروج از کشور در کشور ما نیز وجود دارد و در خصوص برخی افراد اعمال می شود. در ادامه این مطلب قصد داریم. در خصوص منع خروج از کشور توضیحات مفید و مختصری را در اختیار شما عزیزان قرار دهیم،  تا انتهای این مطلب با گروه وکلای آزاد مهر همراه بمانید.

ممنوع الخروجی چیست؟

منع خروج از کشور همانطور که از عنوان آن مشخص است. به معنای ممانعت از خروج افراد از مرز کشور می باشد.

طبق قانون در برخی موارد مقامات قضایی صلاح می دانند که فرد به دلایل مختلف ممنوع الخروج شود و نتواند از کشور خارج گردد.

هرگاه فردی ممنوع الخروج شود به هیچ عنوان نمی تواند از راه های زمینی، هوایی، آبی و …یک کشور خارج شود و اگر قصد این کار را داشته باشد مانع او خواهند شد. و در مواردی پاسپورت ایشان ضبط می شود..

در چه مواردی فرد ممنوع الخروج می شود؟

خروج از کشور برای همه افراد امکانپذیر است و هیچکس نمی تواند بدون دلیل مانع خروج آن ها از مرز کشور شود. اما در مواقعیکه از خروج فرد جلوگیری می شود. مسلما شرایطی وجود دارد که خروج او از کشور امکانپذیر نیست. به طور کلی افراد در چند مورد مشخص از خروج آنها جلوگیری می شوند.

موارد منع خروج از کشور افراد به شرح زیر می باشند:

1-چنانچه فرد با صادر شدن یک رای از طرف دادگاه و قطعی شدن و صدور اجرائیه ممنوع خروج شود

2-صدور اجرائیه از اداره ثبت اسناد و املاک کشور بابت بدهی مهریه(وکیل مهریه) یا بدهی های مالی دیگر نظیر چک که از اداره ثبت برای وصول اقدام شده باشد.(جهت استعلام بابت ممنوع الخروجی)

3-افرادی که دارای بدهی مالیاتی قطعی می باشند. و پرونده ایشان در اداره اجرائیات مالیات است ممکن است بسته به میزان بدهی مانع از خروج ازکشورمی شوند.

4-به موجب ماده ۱۳۳ قانون آيين دادرسي كيفري با توجه به اهميت و دلايل جرم، دادگاه مي‌تواند قرار عدم خروج متهم از كشور را صادر كند. مدت اعتبار اين قرار ۶ ماه يكبار است، اما اگر دادگاه لازم بداند مي‌تواند هر ۶ ماه يكبار آن را تمديد كند. اين قرار پس از ابلاغ ظرف ۲۰ روز در دادگاه تجديدنظر استان قابل اعتراض است

5-چنانچه شخصی برای دریافت ویزا و گذرنامه نیاز به کسب اجازه و رضایت از پدر و یا همسر خود داشته باشد ممنوع الخروج خواهد بود.

تماس با وکیل پایه یک دادگستری دررفع ممنوع الخروجی 09122097355

6-هر فردی که سفرش به خارج از کشور با مصالح جمهوری اسلامی مغایرت داشته باشد. و در این مورد برای او یک ابلاغیه ارسال گردیده باشد، ممنوع الخروج خواهد شد.

7-اگر فردی در خارج از کشور مرتکب تکدی گری، سرقت، مزاحمت و کاهبرداری شده باشد و سابقه انجام آن ها را داشته باشد طبق قانون ممنوع الخروج خواهد شد.

نکته: مدت زمانی که افراد ممنوع الخروج می شوند شش ماه می باشد، اما در برخی موارد ممکن است مقامات قضایی مصلحت را در این بدانند که ممنوع الخروجی فرد را تمدید نمایند. چنانچه مقام قضایی صلاح بداند که این امر را رفع کند او می تواند به راحتی از کشور خارج شود. برای مثال اگر فردی به خاطر عدم پرداخت مهریه از خروج ایشان از کشور جلوگیری شده. با پرداخت مهریه رفع منع خروج از کشور می شود.

نکته: در خصوص منع خروج از کشور بابت مهریه این مدت 6 ماهه منتفی بوده. به دیگر سخن تا زمانی که زوجه ممنوع الخروجی را مرتفع نکرده است امکان خروج زوج از کشور وجود ندارد. همچنین در خصوص عدم اجازه خروج از کشور همسر توسط شوهر که ان هم مقید به 6 ماه نیست.

چگونه متوجه بشیم ممنوع الخروج هستیم؟

1-مراجعه به سایت استعلام ممنوع الخروجی اجرائیات اداره ثبت تا در صورتی که توسط این اداره ممنوع خروج شده ایم متوجه شویم .

نکته بسیار مهم : سامانه استعلام ممنوع الخروجی اداره ثبت صرفا ممنوع خروجی این اداره را نشان میدهد. و نه دادگاه ها و دادسرا ها را و ممکن است فردی از اداره ثبت ممنوع خروج نباشد. ولی از دادسرا و دادگاه ممنوع خروج الخروج شده باشد.

2-مراجعه به اداره گذرنامه و یا پلیس +10 و اطلاع از ممنوع خروجی توسط دادگاه و یا دادسرا ها .

سوالات کاربردی

سوال اول) اگر فردی ممنوع الخروج شود چگونه امکان خروج از کشور را دارد؟

در هیچ صورتی در این صورت فرد از هیچ طریقی قادر به خروج از کشور نخواهد بود.

سوال دوم ) اگر افراد با صدور رای دادگاه به عنوان بدهکار شناخته شوند ممحوع الخروج می شوند؟

بله چنانچه فردی با صادر شدن رای قطعی دادگاه به عنوان شخص بدهکار تلقی گردد. با درخواست محکوم له از خروج او هر کشور ممانعت می شود.

سوال سوم) فردی که در خارج از کشور سابقه کلاهبرداری دارد می تواند از کسور خارج شود؟

خیر چنانچه فردی در خارج از کشور اقدام به کلاهبرداری نموده باشد. مطابق قانون ممنوع الخروج خواهد شد.

سوال چهارم) فردی که بابت هر گونه بدهی از جمله مهریه ممنوع الخروجی شده. بعد از تقسیط توسط دادگاه میتواند از کشور خارج شود؟

در این خصوص رویه دادگاه ها متفاوت است. ولیکن رویه غالب دادگاه ها این است. که بعد از تقسیط و پرداخت مقداری از اقساط(چند ماه) محکوم علیه میتواند. با گذاشتن وثیقه از کشور خارج شود.

جهت مشاوره در خصوص ممنوع خروجی با وکیل پایه یک دادگستری در رفع ممنوع خروجی در تماس باشید 02188696597

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Back To Top